VŠH připravila kulinářské speciality z období baroka
Rok 2017 byl vyhlášen Českou centrálou cestovního ruchu-CzechTourism Rokem českého baroka. Proto Vysoká škola hotelová v Praze (VŠH) ve spolupráci s První soukromou hotelovou školou (PSHŠ) uspořádala ve středu 10. května 2017 gastronomickou akci zaměřenou na barokní pokrmy. V období 17. a 18. století měli lidé podobné stravovací zvyky, jako máme my dnes. Mistři kulinářského umění věnovali v barokním období pozornost nejen chuti jídla, ale i jeho vzhledu a estetice.
Slavnostní zahájení hodování se uskutečnilo úderem desáté hodiny ranní v atriu školy a zúčastnili se jej Ing. Juraj Tinka, jednatel VŠH a PSHŠ, doc. Ing. Václav Vinš, CSc., rektor VŠH a PhDr. Mgr. Jarmila Fillerová, ředitelka PSHŠ.
Akce Hodování v období baroka se v průběhu dne dále zúčastnil rektor Univerzity Karlovy, který je zároveň předsedou České konference rektorů, prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA a rektor Newton College MUDr. Jan Mojžíš. Přítomna byla i ředitelka České centrály cestovního ruchu-CzechTourism doc. Ing. Monika Palatková, Ph.D. a Ing. Miroslav Klusák, produktový manažer zodpovědný za projekt Czech Specials, který se zaměřuje na podporu regionální gastronomie České republiky. Významné hosty přivítala moderátorka akce a studentka VŠH Bc. Michaela Urbanová.
Baroko proniklo do všech uměleckých a životních projevů včetně gastronomie. K životu v baroku patřila zábava i slavnosti, se kterými se pojí chutné jídlo, dobré pití a také kvalitní hudba. Jídlo a pití nebylo výsadou jen šlechtických sídel, ale mohutný rozvoj zažívaly také kláštery a mnišské řády využívaly své mnohdy již letité výsady vaření piva.
„Mezi dobová jídla lze zařadit například nadívaná holoubata, plněného kapouna, pečené kůzle, frikasé z telecího masa, pečenou křepelku či zauzeného lososa. Jako přílohy se podávaly jak kaše, tak například luštěniny, brambory, žemlové koule nebo zelenina,“ popsal tradiční barokní gastronomii Ing. Petr Studnička, PhD., vedoucí katedry hotelnictví VŠH. Na přípravě jídel se podíleli studenti VŠH a žáci PSHŠ pod vedením svých vyučujících Ing. Zbyňka Vinše, Ing. Heleny Buřičové a Mgr. Milana Novotného. Na kulinářské akci byly připraveny pro strávníky i dezerty bez lepku či bez laktózy, které připravili studenti VŠH Lada Petránková a Patrik Popl.
Z nápojů se konzumovala vína, pivo, ale i destiláty. K dispozici byly i teplé nápoje jako jsou káva či čaj. Přípravu nápojů zabezpečil Ing. Jiří Zelený a ukázky barmanství zajistil a míchané nápoje připravoval student VŠH Jan Barták. Nechyběly ani ukázky carvingu. Vyřezávání různých druhů ovoce a zeleniny prezentoval student VŠH a nositel titulu Mistr Československa v gastrocavingu 2011 Bc. Patrik Grech. Slavnostní barokní tabuli připravila tajemnice katedry hotelnictví VŠH Ing. Blanka Zimáková.
Kulturní doprovod akce zajistili svým hudebním vystoupením žáci PSHŠ pod vedením vyučujících Mgr. Vladimíra Šuťaka a Pavly Křečanové, MSc. Odehrána byla rovněž hra „Že by Hamlet?“ divadelního souboru Expekus, jehož členkou je i studentka VŠH Zuzana Karcagiová.
Letošní gastronomická akce se uskutečnila, stejně jako v roce 2016, za podpory společnosti Bidfood, která je jedničkou v distribuci potravin do gastronomie a tradičního maloobchodního trhu. Na přípravě a organizačním zabezpečení se podílelo 27 žáků PSHŠ a 62 studentů VŠH pod vedením předsedkyně Studentského senátu VŠH Šárky Roubíčkové. Všem patří poděkování za spolupráci!
Část výtěžku z akce bude věnována Nadaci Asociace hotelů a restaurací ČR na realizaci projektu „Start do života“, jehož hlavním cílem je umožnit dětem z dětských domovů získání vzdělání a zvýšení šancí na jejich následné profesní uplatnění.
„Velké poděkování a blahopřání všem organizátorům, kolegům i studentům za skvělou akci. Za katedru musíme ocenit invenci a nasazení a výsledek, který byl opravdu báječný. Bylo to příjemné odpoledne, které jsme si všichni užili. Těšíme se na příští rok, vzniká krásná tradice květnových setkání v atriu školy,“ zhodnotila gastronomickou akci vedoucí katedry jazyků VŠH Mgr. Dagmar Lanská.
VŠH připravuje tematicky zaměřené gastronomické akce i v následujících letech. „V roce 2018 připomeneme ve středu 16. května výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu typickými jídly a nápoji pro rok 1918 a období první republiky. V květnu 2019 se kulinářsky zaměříme na uplynutí 30 let od sametové revoluce a retro gastronomii,“ uvedl rektor VŠH doc. Ing. Václav Vinš, CSc., který vyzdvihl při organizaci těchto akcí jako výhodu pro studenty nezbytné propojení teoretických znalostí s poznatky praxe.
Ing. Petr Studnička, PhD.
vedoucí katedry hotelnictví